Kavanozda Yoğurt Nasıl Mayalanır? (Videolu Anlatım) Ayşenur Altan
Ev yapımı yoğurdunuzu kavanozlarda mayalayarak yiyeceğiniz kadarını bozup diğerlerinin sulanmadan bozulmadan kalmasını sağlayabilirsiniz. Mayalaması ise çok kolay 🙂 Süt olarak çiğ köy sütünü alıp kaynatabilir veya günlük şişe sütünü de hafif kaynatıp ılıtarak kullanabilirsiniz. Ben her ikisini de denedim ve güzel sonuç aldım.

BU NEFİS TARİFİ ALIP KAÇMADAN ÖNCE:) Yeni Videolu tarifler için Youtube Kanalımdan beni takip edin. http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=nuraltan


Malzemeler:

  • Kapaklı cam kavanoz
  • Mayalamak istediğiniz kavanoz ebatından biraz daha fazla süt (Gördüğünüz 2 kavanoz için yaklaşık 1 buçuk litre)
  • 2 yemek kaşığı katıca yoğurt

kavanozdayogurtw

Yapılışı:

  1. Sütü kaynatın. Kısık ateşte ara sıra kepçe ile savurarak 15 dakika ila 30 dakika arası kaynatmaya devam edin. Ne kadar çok kaynatırsanız suyu buharlaşır ve daha koyu olur. İsterseniz süt kreması ekleyip daha yaplı bir yoğurt da yapabilirsiniz.
  2. Kullancağınız kavanozlara sütü koyup ölçün ve geniş bir kaba aktarın. Serçe parmağınızı batırdığınızda elinizi hafif ısıracak sıcaklığa gelene kadar ılıtın (yaklaşık 45C)
  3. Ufak bir kasede katıca yoğurdu ılık süt ile biraz açıp karıştırın ve süte aktarıp karıştırın.
  4. Sütü kavanozlara paylaştırıp kapağını kapatın.
  5. Mutfak bezlerine ve sonra daha büyük bir beze veya battaniyeye sarıp sallanmayacak bir yere koyup 5-6 saat bekletin.
  6. Bezden çıkarıp kontrol edin. katılaşmadıysa biraz daha tutabilrisiniz. Budolabına kapağı açık olarak koyup 1 gece bekletin. Sonra kapağını kapatıp istediğiniz zaman açarak afiyetle yiyebilirsiniz.
7 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır? – Kekevi.com – Ayşenur Altan

Tarif hakkında yorumunuzu almak isterim :)