Şeker Hamuru Kaplama ve Fotoğraflı Kurabiye Nasıl Yapılır?
Şeker hamurlu kurabiyeler özellikle kutlama ve özel davetlerde oldukça popüler kurabiyelerden biri. Şeker hamuru kaplaması farklı renklerde, şekillerde, cicili bicili kurabiyeler yapmamıza yadımcı oluyor. Aslında ben doğaldan yana olduğum için pek fazla şeker hamurlu kurabiyeler yapmam. Ancak bazı özel isteklerde ve durumlarda artık gerektiği ve güzel olduğu için yapıp sizlerle de paylaşmak istedim.

Malzemeler:

  • Şeker Hamuru
  • Sentetik Fırça
  • Açmak için pudra şekeri
  • arzuya göre gıda yazıcısından gofret üzerine çıkarılmış resim veya logo

Şeker Hamurlu Kurabiye yapmak hiç zor değil. Ben hamurunu hazır aldım. Sanıyorum çok talep üzerine artık jelatinsiz şeker hamurları var. Kutuların üzerinde özellikle belirtilmiş bende onları tercih ettim. Şeker hamurunu açmak için çok az pudra şekeri yeterli oluyor. Ben açarken ufak bir merdane kullandım ama normal merdane ile de deneyebilirsiniz.

fotobaski1Gelelim Gıda Yazıcısı ile fotoğraf baskısına. Bunun için Pastane malzemeleri satan yerlere gitmeniz gerekiyor. İstediğinizherhangi bir fotoğrafı logoyu, karakter kuş çiçek 🙂 ne istiyorsanız internetten seçip mağazada bir A4 kağıdı ebatında gıda boyası ile print ettiriyorsunuz. Tabi bunun kağıdıda farklı, pirinçten yapılmış bir gofret.fotobaski2
Oldukça elastik ancak kurumaması için kullanana kadar size verilen jelatin poşetinde saklamanız gerekiyor. A4 gofret kağıda ben 3×5 15 adet logo fotoğraf bastırdım. Ayrıca kenarlarına siyah çerçeve attırarak daha belirgin olmasını sağladım. Üstelik bu çizgi sayesinde logoyu keserken de daha düzgün kesebiliyorsunuz.fotobaski3

fotobaski4

 

Kestikten sonra arkasındaki koruyucu jelatin gibi parçayı çıkarıp fırça ile hafif ıslattıktan sonra (hafif ıslatmak önemli çok olursa kayar ve hatta eriyebilir) şeker hamurunun üstüne yapıştırıyorsunuz.

fotobaski5

Bu işlemi nasıl yaptığımı ayrıca videodan da izlemenizi tavsiye ederim.
fotobaski7

Son olarak kurabiyelerin ve üzerindeki şeker hamuru ve baskının kurumaması için tek tek jelatin poşetlere koyup paketleyerek saklayabilirsiniz. Eğer hemen aynı gün veya ertesi gün tüketilecekse tercih etmiyorsanız hava almayan kapaklı bir kutuda saklamak ta yeterli olacaktır.

 

 
İlk yorum yapan olun

Tarif hakkında yorumunuzu almak isterim :)