Portakal Kabuğu Reçeli Videolu Tarif | Ayşenur Altan
Nefis portakal aromasını bu portakal kabuğu reçeli ile kahvaltınıza taşıyın. Adım adım açıkladığım portakal reçeli tarifimi ayrıntılı olarak videodan da izleyebilirsiniz.


Portakal Kabuğu Reçeli İçin Malzemeler:

 • 5 adet portakal
 • 1 kg. tozşeker (4-5 su bardağı)
 • 2 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı (tepeleme değil) limon tuzu

portakalkabugureceli3
Portakal Kabuğu Reçeli Yapılışı:

 1. Portakalları iyice yıkayın. Rendenin en ince yerinden (veya tercihen mikro rende ile) portakalların en dış turuncu kısımlarını hafif rendeden geçirip bu kabukları bir kapta toplayın. Portakal kabugu rendesine 3-4 yemek kaşığı tozşekeri serpiştirip kaşıkla karıştırıp bekletin.
 2. Portakalların baş kısımlarını alıp bıçakla boydan 4-5 çizikle kabukları çizip soyun (Yerken soyduğumuz gibi)
 3. Kabukları bıçakla önce şerit şerit kesin. Sonra tekrar bunları keserek ufak dikdörtgenlere bölün.
 4. Ufak bir tencereye alıp üzerini geçecek kadar su ilave edip bir taşım kaynatın.
 5. Suyu boşaltıp yeni su ekleyin ve arzuya göre bir taşım daha kaynatın veya kabukların kendi sıcaklığında bekletip suyu dökün.
 6. Tozşeker ve suyu büyükçe bir tencerede kaynatın. Koyulaşmaya başlayınca (yaklaşık 10 dakika) portakal kabuklarını ve damak tadınıza göre 1 tatlı kaşığı kadar şekerli potakal kabuğu rendesini (isterseniz) ekleyip orta kısık ateşte kaynatmaya devam edin.
 7. Porselen veya cam bir tabağa kaynayan reçele batırıp çıkardığınız bir çataldan bir parça reçel damlatın. Damla fazla dağılmadan top gibi kalıyorsa reçeliniz koyulaşmış demektir. Bu testi yaparken reçele bulanmış çatalı damlatmadan önce, havada hafif çevirerek bekletip ılınmasını sağlayabilirsiniz.
 8. Limon suyunu ilave edip bir taşım daha kaynattıktan sonra hazır olan portakal kabuğu reçelinizi temiz kavanoza doldurup ağzını sıkıca kapatın. Ters çevirip beklettikten sonra buzdolabında saklayın.

Diğer Portakallı video tariflerim için bu listeyi izleyin
1 yorum

Tarif hakkında yorumunuzu almak isterim :)