Beze Kurabiye
beze

Malzemeler:

 • 3 yumurtanın akı
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1/2 çay kaşığı tartar kremi (cream of tartar/ Amerikada kiler için marketlerin baharat bölümünde satılıyor, beyaz bir toz) yumurta aklarının fırında sönmemesi için
 • Arzuya göre 1 tatlı kaşığı gül suyu (yemekte kullanılan cinsinden, Türkiye’dekiler aynıda olabilir belki)
 • Arzuya göre çikolata damlaları, yada ceviz

Yapılışı:

 1.  Yumurta aklarını çok temiz cam yada metal bir kapta tartar kremi ile yumuşak kardan zirveler olana kadar mikserin son hızında çırpın. (tartar kreminiz yoksa yada bir cimdik tuz koyup deneyebilirsiniz, yalnız kıvamının olmama ihtimali vardır)
 2. Daha sonra toz sekerin yarısını karışıma ekleyip yine son hızda iyice katılaşana ve şeklini alana kadar çırpmaya devam edin.
 3. Kalan şekeri de ilave edip metal kaşıkla havasını gidermeden geniş yuvarlaklar halinde şekeri karıştırın. İlave ediyorsanız gül suyu ve yarim bardak kadar çikolata damlasını koyup hafifçe karıştırın havasını indirmeden.
 4. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine tatlı kaşığı dolusu alıp başka bir kaşık yardımı ile top, top aralıklı olarak yerleştirin. (Amerika için: Yağlı kağıtlarında kosher (halal) olanı olmayanı vardır, aklınızda bulunsun;  damgalı olanı tercih edin.)
 5. 225F (110C) dereceli düşük ısıdaki fırında bezelerin büyüklüğüne göre 1,5 ile 2,5 saat arasında pişirin. Beyaz kalmaları gerekiyor yalnız tamamen sertleşmiş olacak. içini keserek yada tadına bakarak anlayabilirsiniz.
 6. Hava almayan kapaklı kutularda saklayın. Nem alınca yumuşarlar. İçindeki malzemesi çok basit ama yapılışına ve pişmesine göre değişen bir tadı, kıvamı vardır. Denedikçe daha iyi yaparsınız, kolay gelsin…

2 yorum

  • Merhaba Elmira, tartar kreminin helal olmadığı ile ilgili bir bilgimiz yok. Ancak yerine bir çimdik tuz atarak bir nevi aynı görevi sağlayabilirsiniz. Şart değil koymak…

Tarif hakkında yorumunuzu almak isterim :)